Terminale Płatnicze / Aktualności / general press release / 2014 /

Cash back lepszy niż bankomat

Cash back lepszy niż bankomat

Warszawa, 25 czerwca 2014 – jeszcze do niedawna, aby wypłacić gotówkę ze swojego konta trzeba było skorzystać z bankomatu lub udać się do oddziału. Coraz popularniejsza staje się jednak usługa cash back, która polega na wypłacie gotówki w punktach sprzedaży detalicznej czy na stacjach benzynowych przy płaceniu kartą za zakupy lub usługi. W ostatnim kwartale 2013 roku liczba punktów realizujących wypłaty za pomocą terminala wynosiła już ponad 30 tys., znacznie przewyższając liczbę bankomatów.


Cash back to wygodna usługa, dzięki której każdy posiadacz karty płatniczej może wypłacać pieniądze w sklepie lub punkcie usługowym wyposażonym w terminal i oferującym jej realizację. Warunkiem skorzystania z opcji cash back jest dokonanie płatności kartą za zakupione towary bądź usługę. Tylko wtedy można zrealizować także wypłatę gotówki przy kasie. Obecnie wysokość wypłaty wynosi 200 zł lub 300 zł w zależności od posiadanej karty płatniczej. Usługa ta obecna jest na naszym rynku od 2006 roku, kiedy udostępniła ją VISA. Od 2008 roku dostępna jest także dla posiadaczy karty MasterCard.


Aby móc z niej korzystać trzeba także zorientować się czy nasz bank ma obsługę cash back w swojej ofercie. W tej chwili większość banków ma ją w ofertach kartowych. Brak opłat i szeroka dostępność Mimo że usługa jest dostępna na rynku już od kilku lat, dopiero od niedawna zaczyna zyskiwać na popularności. W ostatnim kwartale 2013 roku zarejestrowano ponad 870 tys. wypłat realizowanych za pomocą terminali, co stanowi wzrost o ponad 150 tys. w stosunku do tego samego okresu z roku poprzedniego. Nie bez znaczenia dla rozwoju usługi cash back jest zmiana stawek interchange i związane z nią podwyżki prowizji od wypłat z bankomatów nie należących do banku, w którym mamy konto. Przewagą cash back jest brak prowizji za wypłatę gotówki za pomocą terminala.


Obecnie większość banków nie pobiera dodatkowych opłat za realizację tej usługi, więc staje się dobrą alternatywą dla bankomatów. Stopniowo rośnie również liczba punktów, w których możliwa jest wypłata gotówki w sklepie. Według danych Narodowego Banku Polskiego za ostatni kwartał było ich o ponad 30% więcej niż bankomatów. Szeroka dostępność usługi i niższe koszty wypłat powodują, że liczba korzystających z niej osób stale się powiększa.

Jako nowoczesny agent rozliczeniowy staramy się promować usługi, które zwiększają atrakcyjność sprzedawców w oczach klientów. Właściciele punktów oferując dodatkowe usługi są w stanie przyciągnąć znaczne grono klientów, wracających do swojego ulubionego punktu. Konsumenci przyzwyczaili się do szerokiej dostępności bankomatów i szybkich wypłat gotówki, ale nie chcą ponosić dodatkowych kosztów. Stąd wzrost zainteresowania wygodną usługą cash back – mówi Jarosław Archacki, dyrektor handlowy firmy PaySquare.

Rosnącą popularność usługi potwierdza Justyna Kałębasiak, Starszy Inspektor z Departamentu Usług Podstawowych i Produktów Niebankowych w mBanku:

Obserwujemy stały wzrost popularności usługi cash back wśród klientów mBanku, jednak jej udział w całości wypłat gotówki nadal pozostaje niewielki. Wyzwaniem dla uczestników rynku jest promocja usługi w punktach sprzedaży oraz edukacja klientów. Głównym celem jest zwiększenie świadomości posiadaczy kart płatniczych, że dokonywanie wypłaty gotówki podczas zakupów jest wygodną i korzystną alternatywą do wypłat z bankomatu.


Płatności bezgotówkowe stanowią w Polsce spory odsetek realizowanych transakcji. Są jednak sytuacje, kiedy gotówka jest niezbędna. Dlatego też sprzedawcy muszą oferować klientom kompleksowe rozwiązania, dzięki którym z chęcią będą wracali do danego punktu robiąc kolejne zakupy.


O PaySquare SE

Dzięki PaySquare przedsiębiorcy mogą przyjmować i rozliczać płatności kartami debetowymi i kredytowymi. PaySquare obsługuje rocznie ponad 262 miliony transakcji bezgotówkowych realizowanych przez ponad 120 000 konsumentów w Europie. Firma zajmuje się również dostawą i serwisem terminali do przyjmowania płatności oraz obsługą bankomatów. PaySquare łączy w sobie międzynarodowe doświadczenie w obsłudze płatności z lokalnym podejściem, dzięki przynależności do grupy Equens SE, jednego z największych dostawców usług systemów płatniczych w Europie. Siedziba główna PaySquare znajduje się w Utrechcie, w Holandii, a jej lokalne biura w Warszawie i Frankfurcie. Więcej informacji o firmie znajduje się na stronie www.paysquare.pl